Minik İşletim Sistemlerimiz

Sanayi devriminin son demlerini yaşadığını, dijital devrimin ise gerçekleşmeye başladığını görmemek, işletim sistemleri ve teknolojinin ön planda olacağı “Yeni Dijital Dünya” düzeni içerisinde olmamız gereken yerde konumlanamayacağımız anlamına gelmektedir.

Önümüzdeki yüzyıl, ülkelerin ve dünyanın şekillenmesini eğitim, sağlık ve güvenlik gibi temel alanlarda yapacağı teknolojik altyapı çalışmaları ve dijital dönüşüm çabalarının başarı oranları ile şekillenecektir.

Dijital dönüşüm çalışmalarında çağın ve ülkelerin gerisinde kalmak, bağımlılık ve bağımsızlık arasındaki ince çizgiyi belirleyecektir. Ülke olarak, “Yeni Dijital Dünya Düzeni” içerisinde var olabilmek ve bu düzene şekil verebilmek için Milli ve Yerli işletim sistemimizi devreye almak, geliştirmek için bugünden tezi yok çalışmalarımıza yoğunluk vermemiz bir zorunluluk haline gelmiştir.

Dijital bağımsızlık, blok zinciri, dijital ekonomi, yapay zeka, akıllı televizyonlar, dijital oyunlar, robotlar, akıllı arabalar, tıbbi cihazlar, bilişim tabanlı istihdamın hepsi işletim sistemine göre gelişiyor ve yol haritaları belirleniyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi de dijital ve teknoloji alanındaki gelişmelere uyum sağlamalarıyla doğru orantılıdır. 

Z kuşağı diye tabir edilen dijital çağın tam da ortasında doğan ve dijital teknoloji konusunda korkularını ortadan kaldırmış genç bir kuşağa sahip olmak, ülkemizi 208 dünya ülkesi arasında en ön sıralara taşımaktadır. 

İstiklal Marşımızın yazarı milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY yıllar önce 

“…
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.”

derken ülkemizin dijital değişim ve dönüşüm yolculuğunda dümeni tutacak geleceğimizi, yarınlarımızı, inşa edecek minik işletim sistemlerimizi işaret etmiştir.

Kükremiş birer sel gibi önüne çıkacak olan tüm engelleri aşabilme becerisine sahip nesillerin yetişmesi ve ülkemizin geleceğinin teminat altına alınabilmesi için 23 Nisan 1920 yılında her biri ayrı bir işletim sistemi olan çocuklarımıza ülkemizi emanet ettik.

Evet bugün de 23 Nisan; minik işletim sistemlerimizin, yani geleceğimizin enginlere sığmayan cesaret ve bilgi birikimine sahip nesiller olarak yetiştirilmesinin ilk adımlarının atıldığı özel bir gündür. 

Kutlu olsun hepimize…

23 Nisan 2021, Ankara