Medya Verilerinin Etkin Yönetimi

Anadolu Ajansı Sistem Müdürü İrfan Keskin, JV Marriott Otel’de düzenlenen EMC Forum’a katılarak “Medya verilerinin etkin yönetimi” konulu bir sunum yaptı.
ANKARA

Anadolu Ajansı (AA) Sistem Müdürü İrfan Keskin, “Eğer yaptığınız veri merkezi, kurumun hedefleriyle, ihtiyaçlarıyla örtüşmüyorsa o veri merkezinin hiçbir esprisi yok. Bizim hiçbir zaman altından bir veri merkezi yapma hayalimiz olmadı. Ama şöyle bir hayalimiz var bilgi teknolojileri olarak; kusursuz ve maksimum hızda kurumu 100. yıl hedefine ulaştırabilecek bilgi teknolojileri alt yapısını kurgulamak ve tasarlamak” dedi.

Keskin, veri depolama sektörünün öncü şirketlerinden biri tarafından JV Marriott Otel’de düzenlenen EMC Forum’a katılarak “Medya verilerinin etkin yönetimi” konulu bir sunum yaptı.

Sunumunun başında AA hakkında bilgi veren Keskin, AA’nın Türkiye’nin tarihine tanıklık ettiğini anlattı.

Yeni nesil bulut uygulamalarının AA için çok önemli olduğunu dile getiren Keskin, büyüyebilen bir depolama sisteminin de önemli olduğunun altını çizdi.

“Eğer siz basınla, medya ile uğraşıyorsanız, bir kriz anında, olağanüstü durumlarda verinin ne kadar üretilebileceğini, fotoğrafın ne kadar olabileceğini kestirmek çok zordur” diyen Keskin, dolayısıyla esnek büyüyebilen, ölçeklenebilen bir çözümün, rahatlatabilecek bir çözüm olduğunu kaydetti.

Keskin, “Medya ile uğraşıyorsanız sisteminizin yatay ve dikeyde büyüyebilir olması gerekiyor” diye konuştu.

Bilgi teknolojilerinde her projenin bir zorluğu olabileceğine işaret eden Keskin, hiçbir zorluğun AA Foto Muhabiri Sinan Gül’ün Suriye’de bacağından vurularak yaşadığı zorluk kadar olmadığını söyledi.

Keskin, üst yönetimin uyguladıkları projede kendilerine destek olduğunu, kendilerine çok güvendiğini belirterek, bu destekten dolayı teşekkür etti.

Bilgi teknolojilerinde önemli projelere imza atıp, kurumu güzel noktalara taşıdıklarını ifade eden Keskin, “Sistem müdürlüğü olarak 6 dev adamla muhteşem projeler yaptık. Arkadaşlarımla gurur duyuyorum” dedi.

Keskin, 6 tane veri merkezi tecrübesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Eğer yaptığınız veri merkezi, kurumun hedefleriyle, ihtiyaçlarıyla örtüşmüyorsa o veri merkezinin hiçbir esprisi yok. Bizim hiçbir zaman altından bir veri merkezi yapma hayalimiz olmadı. Ama şöyle bir hayalimiz var bilgi teknolojileri olarak; kusursuz ve maksimum hızda kurumu 100. yıl hedefine ulaştırabilecek bilgi teknolojileri alt yapısını kurgulamak ve tasarlamak. Bütün bunları yaparken bir takım elbise zarafetinde teknolojiyi kurguladık. Bu teknolojiyi biz çalışırken muhabirlerimiz hiçbir zaman teknolojinin farkına varmadı. Sadece işlerine fokus oldular. Zaten teknolojinin esprisinde yatan sebep budur. Dolayısıyla muhabirlerimiz sahaya gittikleri zaman rakiplerinin her zaman önünde, rakiplerinin teknolojik imkan olarak lider konumda olabilecek, sahada onları rahatlatabilecek her türlü teknolojiyi, konforu onlara sunmak temel hedefimiz.”

AA’nın 100. yıl hedefleri kapsamında kurguladıkları hedeflerden birinin de “isilon” olduğunu anlatan Keskin, kamyonun kasasına yüklenilen yükün eşit şekilde dağıtılarak, yeterli motor gücüyle taşınmasını örnek gösterdi. Keskin, veriler dolduğu zaman da “isilon” sayesinde bagajın da, motorun da büyüyeceğini ve sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Keskin, AA’nın “isilon”u aktif olarak kullandığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı (www.aa.com.tr)

Haberin kaynak adresi: http://www.aa.com.tr/tr/s/259241–emc-forum-ankarada

http://www.haberler.com/emc-forum-ankara-da-aa-sistem-muduru-keskin-5387029-haberi/