AA Bilgi ve İletişim Teknolojilerini Kullanmada Örnek

Anadolu Ajansı (AA), yeni bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanımda diğer kurumlara örnek olma yolunda ilerliyor.

ANKARA

AA Sistem Müdürü İrfan Keskin, Ankara’da bir otelde düzenlenen ”Türkiye VMware Kullanıcı Grubu (VMUG) Toplantısı”nda, “Anadolu Ajansı Başarı Hikayesi” konulu sunum yaptı.

Konuşmasına kurum hakkında bilgi vererek başlayan Keskin, bilgi ve iletişim teknolojilerini amaç olarak değil, kurumun hedefleri ve idealleri doğrultusunda en iyi araç olarak kullandıklarını belirtti.

Anadolu Ajansı olarak 2014 yılını ”global yıl” ilan ettiklerini hatırlatan Keskin, 2014 yılına kadar sadece Türkiye lokasyonunda bütün yapılanmaları, teknolojik alt yapıları kurguladıklarını, bu yıl itibariyle de yurt dışına açılan bir yapı içinde devam ettiklerini vurguladı.

Keskin, Anadolu Ajansı’nın 2011 yılında dünya ajansları arasında ilk 50’ye giremezken, bugün itibariyle dünya ajansları arasında ilk dokuzda yer aldığını, Orta Doğu’da da bir numara olduğunu belirterek, proje öncesinde verimliliğe, esnek ve kolay yönetilebilir bir alt yapıya ve iş sürekliliğine gereksinim duyulduğunu söyledi.

Dijital çağa dikkat çeken Keskin, ”Dijital çağ ile iç içe yaşıyoruz. Anadolu Ajansı olarak dijital çağı, dijital dönüşümü kaçırmadan, dönüşümü kendi içimize sindirerek kurgulamaya başlamış durumdayız” dedi.

‘Fiziksel ve enerji anlamında kazanç elde ettik”

Anadolu Ajansı’nın 2020 yılına ilişkin 100. Yıl Vizyonu bulunduğunu dile getiren Keskin, ”Biz 2011’de, 100. Yıl Vizyonu kapsamında bütün bilgi ve iletişim teknolojileri süreçlerimizi, alt yapılarımızı buna göre kurguladık. Temel hedefimiz, dünya ajansları içerisinde ilk 5’e girmektir. Bu ilk 5 arasına girebilmek, bir tanesini aşağı çekip onun yerine çıkabilmektir. Bütün alt yapımızı buna göre yapılandırıyoruz” diye konuştu.

Global bir ajansın tüm bilgi ve iletişim alt yapılarını buna göre yapılandırması gerektiğine işaret eden Keskin, kurumda 40 uyrukta personelin çalıştığını, 2020 yılında 11 dile kadar yayın yapabilmek için alt yapılarını kurguladıklarını bildirdi.

Bu projelerden bir tanesinin ”Bulata Yolculuk” olduğunu ifade eden Keskin, bunu yapabilmek için esnek bir alt yapının olması gerektiğini söyledi. Bu projeye başlamadan önce kurumun alt yapısının, sanallaştırma teknolojilerinden yoksun ve esnek olmadığını ifade eden Keskin, kurumun veri merkezinin taşınması ve yeni veri merkezinin kurulmasına ilişkin bilgi verdi.

Keskin, ”O süreçte Suriye ile savaş çanları çalarken, Türk uçağının düşürüldüğü esnada kesintisiz bir şekilde veri merkezinin aktarımını gerçekleştirdik. Ciddi anlamda hem fiziksel hem de enerji anlamında kazanç elde ettik” dedi.

”AA teknoloji anlamında tez konusu olacaktır”

Veri merkezinin yeni nesil konsept üzerine kurgulandığını ifade eden Keskin, yeni teknolojilere açık, her daim sınırları zorlayan bir konsept üzerinde devam ettiklerinin altını çizdi. Keskin, ”Anadolu Ajansı olarak bu yıl ilk kez seçim sonuçlarını canlı olarak duyuracağız. Bu bizim için riskli ve zorlu bir süreç. Türkiye’de benzeri olmayan bir yapı bu” diye konuştu.

Kurum olarak 2020 yılına kadar bütün bilgi ve iletişim teknolojileri strateji planını hazırladıklarını belirten Keskin, şunları kaydetti:

”Kısmet olursa 2020 yılında Anadolu Ajansı olarak, ki daha önce erişmeyi düşünüyoruz, sektöre efekt veren, yön veren, geliştirici teknolojileri sektörün hizmetine sunabilen, hatta ülke dışına çıkabilen bir konuma gelmek istiyoruz. Anadolu Ajansı olarak baharı müjdelemeye, bilgi teknolojileri anlamında bir ufuk vermeye çalışıyoruz. 2020 yılında ulaşmak istediğimiz nokta Orta Doğu’da, Avrupa’da, Amerika’da, Türkiye lokasyonunda farklı veri merkezlerinin olduğu, muhabirlerin nerede olursa olsun sisteme erişebilecekleri bir alt yapı hayal ediyoruz.”

Global pazardaki rakiplerle yarış içinde olduklarını, bu nedenle ya onlarla aynı teknolojiyi ya da daha ilerisini kullanmak zorunda olduklarını vurgulayan Keskin, ”Aksi, zaman ve para kaybından başka bir şey değildir. Gördük ki Türkiye lokasyonundaki teknolojik gelişmeler, gereksinimler artık Anadolu Ajansı’na yetmiyor. Doğrudan yurt dışıyla bağlantılı ürünler kullanan bir yapı içerisindeyiz. Zira başka türlü rakiplerinizle yarışamazsınız” diye konuştu.

Anadolu Ajansı olarak ”kendi kaderine terk edilmiş irili, ufaklı birçok kamu kuruluşuna model olmak için” yola çıktıklarını ifade eden Keskin, ”Çok yakında Anadolu Ajansı’nın bilgi ve iletişim teknolojileri anlamındaki süreçlerden tez konusu haline geleceğini umut ediyorum” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı (aa.com.tr)

Haberin Kaynak Adresi: http://www.aa.com.tr/tr/kurumsal-haberler/305466–aa-bilgi-ve-iletisim-teknolojilerini-kullanmada-ornek-olacak