Dünya vatandaşı Olmak

Bilgi teknolojilerini, insanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlarda ihtiyaç duyulan bilginin yaratılması, toplanması, biriktirilmesi, işlenmesi, yeniden elde edilmesi, paylaşılması, korunması ve bunlara yardımcı olan araçlar olarak tanımlamak mümkündür. Temel bileşeni insan olan bilgi teknolojileri hayatımızın her alanında gün geçtikçe öneminin arttığını görmekteyiz. Bilgi teknolojilerinin gelişmesi sonucu ortaya çıkan, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağı olan internet ise hayatımızın ta kendisi olmuştur.

Son yıllarda bilişim teknolojilerinin web (internet) ortamında hızla yaygınlaşarak kullanılması hem bireysel hem de kurumsal alanda çağın bir gereği haline gelmiştir. Bu anlamda E-eğitim, E-Üniversite, E-Devlet, E-Kurum, E-Sağlık, E-belediye, E-dernek ve M-Devlet gibi kavramlar literatürde yer edinmiştir. Küresel yarışı da göz önüne aldığımızda gün geçtikçe uygulama alanları artmaya devam edecektir. Bilişim teknolojileri içinde ise internetin kullanılabilirliği diğer teknolojilere göre daha ön plandadır. Her ne kadar internetin çıkışı çok özel bir amaç doğrultusunda olsa da bu gün hayatımızın her alanında yaygın şekilde kullanıldığını görmekteyiz.

Eskiden bir bilgiye ulaşabilmek için kütüphanelerde raflar dolusu kitaplar arasında kaybolurken şimdi ise interneti kullanarak tek tıklama ile istediğimiz bilgiye anında ulaşabilmekteyiz. Örneğin şehir dışına ya da yurt dışına çıkmayı planladınız. Bilgisayarınızın başına geçip hem hava durumunu, hem yol durumunu öğreniyor hatta biletinizi dahi alabiliyorsunuz. Daha da ileri gitmek isterseniz yolculuk yapacağınız firma hakkında olumlu ya da olumsuz eleştirilere dahi ulaşabiliyorsunuz. Özellikle 3G teknolojisi fiyatlarının makul düzeylere gelmesiyle beraber kullanım alanları artacaktır.

Kamu Kurumlarında, önceden günlerce uğraşmanız ve saatlerce sıra bekleyerek yapmanız gereken işleri şu anda iş yerinizde ya da evinizde bilgisayar başında çayınızı yudumlarken kurumun web sayfası aracılığıyla işlerinizi 3–5 dakikada bitirebiliyorsunuz. Ebeveyn olarak çocuklarınızla aynı dili konuşabilmek için, iş adamı ya da belli bir meslek grubu üyesi iseniz işiniz ve mesleğiniz ile ilgili yeni gelişmeleri anında görüntüleme ve öğrenebilmek için mutlaka bilgisayarı ve interneti etkin kullanabiliyor olmanız gerekmektedir.

Bilgi teknolojilerinin gelişmesinin kaçınılmaz sonucu; günümüz toplumlarında yaşanan hızlı sosyal ve kültürel yaşamdaki görülen değişmedir. Bu değişmeye kayıtsız kalmak yerine, değişmeyi ortaya çıkaran bilgi teknolojilerini önce anlamak sonra da bu teknolojileri etkin kullanarak değişmeye yön vermeye çalışmak yapılacak en doğru hareket olacaktır.

Bilgi teknolojilerinin kullanımı gerek iş hayatında gerekse günlük hayatta büyük önem kazanmıştır.

Uygar ve modern bir birey, bilinçli bir tüketici, çocuklarıyla aynı dili konuşan bir ebeveyn, profesyonel ve başarılı bir iş adamı olarak dünya vatandaşı olmak istiyorsak bilgi teknolojilerini (bilgisayar, internet vb. gibi) takip etmeli ve etkin şekilde kullanmalıyız.

İrfan KESKİN,

16 Haziran 2007