Hakkımda

İrfan KESKİN Kimdir?

1974 Ankara doğumlu İrfan KESKİN, Gazi Üniversitesi Endüstriyel Teknoloji bölümünden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde  Endüstriyel Teknoloji bölümünde yaptı.

2005 yılında Almanya’da Deutsche Telekom’da ve Duisburg Üniversitesi’nde çeşitli projelerde görev aldı.

1997-2011 yıllarında sırasıyla SSK, SGK ve ÇSGB Bilgi İşlem Daire Başkanlıklarında görev aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) bir çok projede görev almanın yanında, 2009 yılında proje yöneticiliğini yaptığı sanallaştırma projesi kamuda en büyük proje seçilmiş ulusal ve uluslararası alanda ödüle layık görülmüştür.

2011-2015 yılları arasında Anadolu Ajansı’nda Yazılım Müdürü ve Sistem Müdürü olarak görev yaptı.

Anadolu Ajansı’nın 100. yıl hedefleri ile örtüşen yeni nesil veri merkezi başta olmak üzere, ilk kez canlı olarak duyurduğu Yerel Seçim 2014, Cumhurbaşkanı Seçimi ve Genel Seçimlerin sistem ve güvenlik altyapısını tasarlamış ve süreçleri yönetmiştir.

Microsoft MCITP, MCSE, MCSA, MCDBA, Vmware VCP, ISO 20000 & 27001 ve TSE Toplam Kalite sahip olduğu bazı sertifikalardır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev almıştır. Hali hazırda TOBB Yazılım Meclisi üyeliği görevini sürdürmektedir.

2016 yılında T.C. BAŞBAKANLIK AFAD’ta 8.veri merkezi tecrübesini yaşayan KESKİN, yaptığı tüm projelerde özelde kuruma, Ulusal olarak ta bilişim teknolojilerine maksimum katma değer sağlamayı hedef edinmiştir.

AFAD’ın “Yerli Bilişim ile Milli Değişim” rotasıyla çıktığı dijital dönüşüm yolculuğunda, PARDUS başta olmak üzere yerli ve açık kaynak ürünlerin kullanımında model bir kurum olmasını sağlamıştır

Güçlü Türkiye’nin ve bağımsız dijital ekonominin katma değeri, dünyaya açılan yerli kaynaklarla geliştirilen ürünlerle olacağını savunmaktadır. Paramızın her kuruşunun, alınterimizin her damlasının ülkemizde değere dönüştüğü “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla çalışmaktadır.

TEKNOFEST (Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali) başladığından bu yana AFAD adına “İnsanlık Yararına Teknoloji” yarışmalarının yürütücülüğünü yapmıştır.

2015-2022 (Şubat) yılları arasında AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanı olarak görev yapmıştır.

Milli Teknoloji Hamlesi, yeni nesil  lider, matriks yapılar, helikopter yöneticiliği, açık kaynak kodlu teknolojiler, risk ve kriz yönetimi, yeni nesil insan kaynağı  ve bilgi fabrikaları önem verdiği konular arasında yer almaktadır.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam eden KESKİN, evli ve 2 kız babasıdır.