Hakkımda

İrfan KESKİN Kimdir?

1974 Ankara doğumlu İrfan KESKİN, Gazi Üniversitesi Endüstriyel Teknoloji bölümünden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yine Endüstriyel Teknoloji bölümünde yaptı.

1997-2011 yıllarında sırasıyla SSK, SGK ve ÇSGB bilgi işlem daire başkanlıklarında görev aldı.

2005 yılında Almanya’da Deutsche Telekom’da ve Duisburg Üniversitesi’nde çeşitli projelerde çalıştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) bir çok projede görev almanın yanında, 2009 yılında proje yöneticiliğini yaptığı sanallaştırma projesi kamuda en büyük proje seçilmiş ulusal ve uluslararası alanda ödüle layık görülmüştür.

2011-2015 yılları arasında Anadolu Ajansı’nda Yazılım Müdürü (1 Yıl) ve Sistem Müdürü olarak görev yaptı.

Anadolu Ajansı’nın 100. yıl hedefleri ile örtüşen yeni nesil veri merkezi başta olmak üzere kurumsal uygulamalar güncel duruma getirilerek teknolojik dönüşümü sağlamıştır. AA tarihinde ilk kez canlı olarak duyurduğu Yerel Seçim 2014, Cumhurbaşkanı Seçimi ve Genel Seçimlerin sistem ve güvenlik altyapısını tasarlamış ve süreçleri yönetmiştir.

Microsoft (MCITP), Vmware VCP, ISO 20000 & 27001 ve TSE Toplam Kalite sahip olduğu bazı sertifikalardır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev almıştır.

2016 yılında T.C. BAŞBAKANLIK AFAD’ta 8.veri merkezi tecrübesini yaşayan KESKİN, yaptığı tüm projelerde özelde kuruma, genelde ise Ulusal Bilişim Teknolojilerine maksimum katma değer sağlamayı hedef edinmiştir.

Yeni hizmet binasına taşınılması, mevcut tüm projelerin güncel duruma getirilmesi, tüm İl Müdürlüklerinin kapalı ağ altyapısına geçirilmesi gibi süreçleri başarı ile tamamlamıştır. 

AFAD’ın “Yerli Bilişim ile Milli Değişim” rotasıyla çıktığı dijital dönüşüm yolculuğunda, PARDUS başta olmak üzere yerli ve açık kaynak ürünlerin kullanımında  model bir kurum olmasını sağlamıştır.

Güçlü Türkiye’nin ve bağımsız dijital ekonominin katma değeri, dünyaya açılan yerli kaynaklarla geliştirilen ürünlerle olacağını düşünmektedir. Paramızın her kuruşunun, alınterimizin her damlasının ülkemizde değere dönüştüğü “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla çalışmaktadır. 

TEKNOFEST (Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali) başladığından bu yana AFAD adına “İnsanlık Yararına Teknoloji” yarışmalarının yürütücülüğünü yapmıştır.

Mayıs 2015-Şubat 2022 tarihleri arasında AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanı olarak görev yapmıştır.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü’nde Milli Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam eden KESKİN, evli ve 2 kız babasıdır.     

Önem verdiği bazı konular aşağıda yer almaktadır.

  • Yeni Nesil Lider
  • Milli Teknoloji Hamlesi
  • Açık Kaynak Teknolojiler
  • Bilgi Fabrikaları
  • Helikopter Yöneticiliği
  • Matriks Yapılar
  • Yeni Nesil BT Süreçleri
  • Yeni Nesil İnsan Kaynağı
  • Risk ve Kriz Yönetimi